Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke. Princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky. Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne. Očkovanie proti chrípke sa odporúča vykonať každý rok aj v prípade, keď je zloženie chrípkových vakcín rovnaké ako v predchádzajúcej chrípkovej sezóne z toho dôvodu, že protektívna hladina protilátok po očkovaní proti chrípke pretrváva po dobu 6 - 12 mesiacov.Očkovanie proti chrípke sa vykonáva jednou dávkou očkovacej látky.
Očkovanie proti TETANU čiže otrave krvi je zo zákona povinné každých 10-15 rokov.Očkovanie hradí poisťovňa.
Tetanus je veľmi závažná, neprenosná infekcia nervovo - svalového systému, ktorá môže postihnúť všetky teplokrvné živočíchy vrátane človeka. Infekcia je spôsobená toxínom sporulujúcej baktérie Clostridium tetanii. Človek sa infikuje zavlečením baktérií do rany, kde sa za priaznivých podmienok baktérie množia a produkujú toxín – tetanospazmín. Ten sa dokáže transportovať do centrálneho nervového systému, čo sa prejavuje svalovými kŕčmi a poruchami regulácie vnútorných orgánov. V dnešnej dobe je ochorenie vďaka očkovaniu zriedkavé.
Očkovanie PNEMO 23 čiže očkovanie proti zápalu pľúc hradí poisťovňa 24 všetkým pacientom,ostatné poisťovne hradia očkovanie pacientom starším ako 59-rokov a s chronickými ochoreniami.
PNEUMO 23 je vakcína indikovaná na prevenciu pneumokokových infekcií, najmä pneumónií vyvolaných serotypmi obsiahnutými vo vakcíne u osôb vystavených riziku infekcie od 2 rokov veku.
Očkovanie proti hepatitíde B hradí poisťovňa pacientom s diabetes mellitus.
Hepatitída typu B je infekčná choroba spôsobená vírusom hepatitídy typu B (HBV). Ochorenie sa môže prejaviť jednou zo štyroch foriem, a to ako akútna hepatitída, chronická hepatitída, fulminantná hepatitída s masívnou nekrózou pečene a infekcia súčasne s vírusom hepatitídy B.Pacienti s chronickou hepatitídou sú nosiči aktívne sa replikujúceho vírusu, a preto sú hlavným zdrojom infekcie pre ostatných ľudí. HVB tiež hrá úlohu v rozvoji rakoviny pečene. Choroby pečene sú enormným globálnym problémom.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde :
Kliešťová encefalitída je nebezpečné akútne vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje zápal mozgu (encefalitídu) alebo obalov mozgu (meningitídu).Hlavným prenášačom kliešťovej encefalitídy je kliešť vo všetkých vývojových štádiách (larvy, nymfy, dospelé kliešte).Kliesť ako nositeľ vírusu dokáže prežit a preniesť tento vírus na rôznych hostiteľov prostrednícvom satia ich krvi.V súčasnosti sa na Slovensku používa na očkovanie inaktivovaná vakcína. Na trhu je očkovacia látka FSME-IMMUN 0,5 ml.Keďže kliešte prežívajú prakticky po celý rok, je možné s očkovaním začať kedykoľvek.Základné očkovanie sa skladá z troch dávok, ktoré se aplikujú do svalu ramena a to v dňoch 0,potom o jeden mesiac po prvej dávke a 6 mesiacov po druhej dávke.Ochrana proti ochoreniu nastupuje už po druhej dávke.Výdaj vakcín je viazaný na lekarský predpis. Niektoré zdravotné poisťovne preplácajú niektorú z dávok alebo časť dávky.V súčasnosti poisťovňa DÔVERA prepláca 3. dávku po predložení dokladu o zaplatení všetkých troch dávok a poisťovňa UNION prepláca 50 % z každej dávky.