PREVENTÍVNA PREHLIADKA
Prevencia je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o zdravie. "Aj zdraví ľudia by nemali zabúdať a vynechávať preventívne prehliadky, ktoré môžu odhaliť závažné choroby ešte v štádiu, keď sa dajú liečiť,"Dospelý človek by mal prehliadku u svojho lekára absolvovať každé dva roky. „Prehliadka slúži ako prevencia pred chorobami, a to ako medzi bežnými, tak aj medzi nádorovými alebo kardiovaskulárnymi." Mnoho pacientov prichádza s vážnymi chorobami už v rozvinutom štádiu. Keby chodili pravidelne na prevenciu, mnohé z nich by sa mohli včas diagnostikovať, lepšie liečiť, prípadne úplne vyliečiť. Záujem pacientov o prevenciu by mohol vzbudzovať aj fakt, že prehliadky hradia poisťovne.
Lekár sa zameria na:
Ak máte viac ako 40 rokov, mali by ste absolvovať aj EKG. Napovie o kondícii vášho srdca.
Na preventívnu prehliadku sa treba objednať osobne alebo telefonicky.
POZITÍVNA STOLICA NA OKULTNÉ KRVÁCANIE - krv v stolici
Ak Vám bolo pri preventívnej prehliadke zistené, že máte v stolici prítomnú krv príčinou môže byť:
- zápal hrubého čreva
- hemoroidy - zlatá žila
- výrastky hrubého čreva
- nádorové ochorenie
Nemusí, ale môže sa jednať o nádorové ochorenie hrubého čreva. Preto je dôležité, aby ste v čo najbližšom čase podtúpili kolonoskopické vyšetrenie na stanovenie presnej diagnózy.
Ak sa ochorenie zachytí včas, pacient má 95%-nú šancu na vyliečenie.
Ak nemáte na stolicu nárok pri preventívnej prehliadke je možné si ju zakúpiť na ambulancii. Nárok nemajú pacienti:
- mladší ako 40 rokov
- mladší ako 50 rokov poisťovňa dôvera
DIETA PRI DNE
Dnavá artróza /dna, artritis urica/ je metabolické ochorenie, ktorého priebeh môžeme významne ovplyvniť správnym stravovaním. Ochorenie je charakteristické tým, že hladina kyseliny močovej v krvi je zvýšená. To spôsobí, že sa kyselina močová začne vyzrážať do formy kryštálov, tzv. urátov. Tieto kryštály sa následne usadzujú buď do kĺbov alebo sa postupne začne proces tvorby obličkových urátových kameňov.
Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi môže mať za následok aj zvýšený krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenie.Na vzniku ochorenie sa podielajú:
- určité dedičné predispozície
- nadmerné jedenie masitých pokrmov, nadmerné užívanie alkoholických nápojov
- nadhmotnosť, nedostatok pohybu
- obličkové ochorenia
- ochorenie pri ktorýchdochádza k zvýšenému rozpadu buniek /pri chemo a rádioterapii, pri hladovaní/
- pri užívaní niektorých liekov s obsahom salicylátov, diuretiká
Správne stravovanie:
- konzumovať pestrú stravu
- konzumovať bielkoviny
- obmedziť tuky, masové pokrmy podávať ob deň, na večeru maso vôbec nepodávať
- konzumovať dostaok celozrnných obilovín
- denne konzumovať čerstvú zeleninu asi 400g
- denne konzumovať čerstvé ovocie asi 500g
- 1-2x v týždni zaradiť do jedálnička ovocno-zeleninový deň
- vyprážanie minimalizovať na 1x za mesiac
- ostré korenie vôbec nepoužívať
- alkohol sa vôbec neodporúča, lebo urýchľuje premenu purínov na kyselinu močovú
Najnevhodnejšie je pivo pre vysoký obsah purínov. Nadmerné pitie alkoholu môže vyprovokovať záchvat.
Je veľmi potrebné udržiavať si správnu telesnú hmotnosť. Nadhmotnosť evokuje vyššiu produkciu kyseliny močovej a naviac zaťažuje kĺby. Pri redukcii hmotnosti sa odporúča pomalé, postupné redukovanie, aby nedošlo nárazovo k veľkému odbúravaniu buniek a následne k zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi.
spracovala: Komorná Hana
HERPES ZOSTER
Herpes zoster je infekčné ochorenie vyvolané vírusom varicella zoster. Môže prebiehať v 2 klinických formách, ako primoinfekcia, tzv. varicella / ovčie kiahne/, ktorá prebehne u vatčšiny pacientov v detstve. Prenáša sa kvapôčkami, vzduchom, alebo aj priamym kontaktom. Cez dýchacie cesty sa dostáva do krvi a ďalej do kože, kde spôsobuje typické kožné prejavy. Po vyvolaní infekcie prechádza do latentného štádia a môže tak v organizme pretrvávať aj niekoľko desiatok rokov. K reaktivácii vírusu môže dojsť pri oslabení imunitného systému fyzickou, psychickou záťažou, imunosupresívnou terapiou pri chronických ochoreniach, pri chemoterapii, taktiež samotným starnutím. Vtedy vírus opať smeruje do kože, kde vyvolá typické kožné zmeny ako pásový opar. Samotnému výsevu predchádza prodromálne štádium, charakteristické bolesťou, pálením, svrbením postihnutej oblasti, prípadne zvýšenou telesnou teplotou. Za 1 až 2 dni po vzniku bolesti sa objavujú prvé kožné prejavy v oblasti určitého dermatómu ako sú erytematózne makuly, papuly a vezikuly. najčastejšie postihnutá je oblasť krku, hrudníka, drieku a tváre. Pri nekomplikovanom priebehu vezikuly zasychajú do krúst v priebehu 1-2 týždňov, ktoré sa postupne odlučujú a nezanechávajú stopy na koži.
V prípade vzniku komplikácií medzi najčastejšie patria:
- postherpatická neuralgia / bolesť v oblasti postihnutia/
- bakteriálna infekcia kože
- postihnutie oka pri herpes zoster ophalmicus
- postihnutie ucha Ramsay-Huntov syndróm
Včasná antivírusová liečba herpesu zoster je jedným z najúčinnejších prostriedkov ako predísť vzniku komplikácií, zabrániť šíreniu a bolesti. Na trhu sú v súčasnosti dostupné viaceré preparáty, ktoré sa líšia účinnou látkou, liekovou formou, dávkovaním. Využívajú sa virostatiká, analgetiká, kortikosteroidy, prípadne antibiotiká. Pri postherpetickej neuralgii sa používajú tiež antidepresíva, antikonvuzíva a opioidy. Účinnou formou prevencie herpesu zoster a postherpetickej neuralgie je očkovanie vakcínou ZOSTAVAX, ktorá obsahuje oslabený vírus varicella zoster a je určená pre ľudí starších ako 50 rokov.
spracovala: Romerová Žaneta
KOLOREKTÁLNY KARCINÓM
Počet novodiagnostikovaných nádorových ochorení neustále narastá. Z nich významný podiel tvorí kolorektálny karcinómDôležité je včasné zachytenie ochorenia, kým je ešte bez symptómov. jednou z možností je test na okultné krvácanie s možnosťou vyhodnotenia priamo v ambulancii.V slovenskej populácii pribúda ročne viac ako 25 000 novohlásených prípadovzhubných nádorov. U mužov dominujú nádory pĺúc, kolorekta a prostaty. U žien sú to prsníky, pohlavné orgány / telo maternice, krček maternice, vaječníky/ a kolorektum.Kolorektálny karcinóm patrí medzi najzávažnejšie súčasné problémy sveta v oblasti neprenostných ochorení. Je tretím najrozšírenejším druhom rakoviny u mužov a druhým najrozšírenejším druhom rakoviny u žien. Kolorektálny karcinóm vychádza z buniek sliznice hrubého čreva a konečníka. O rizikovosti polypu rozhoduje jeho veľkosť a histologická štruktúra. Malígna premena polypu na adenokarcinóm je pomalý proces, ktorý prebieha rádovo v rokoch, obvykle 8-10 rokov a poskytuje tak dostatok času na včasnú detekciu a profylaxiu, respektívne liečbu.
Možnosti prevencie: Primárna prevencia je snaha o elimináciu rizikových faktorov. Existujú predpoklady pre dietne poradenstvo a ovplyvňovanie životného štýlu našich pacientov, ktoré sú považované za zníženie rizika vzniku nádoru. Napríklad zvýšenie podielu vlákniny v strave, obmedzenie podielu živočíšnych tukov, obmedzenie spotreby čerstvého masa, alkoholu, nefajčenie, udržiavanie ideálnej hmotnosti, zavedenie režimu pravidelnej stolice, pohyb a cvičenie, ochrana pred nadmerným slnením, zvýšenie prívodu kalcia v potrave.Sekundárna prevencia zahŕňa skoré zachytenie ochorenia a ovplyvnenie už vzniknutého ochorenie. Diagnostikovanie včasných štádií nádorov a prekancerź významne ovplyvňuje perspektívu chorých. Sekundárna prevencia vyžaduje dobrú spoluprácu lekára a jeho pacienta. Skríning je rozpoznávanie zdravotného problému u osôb, ktoré nejavia známky tohto problému, pomocou testov alebo metód. Najčastejšie používanými vyšetreniami v rámci skríningu je test na prítomnosť okultného krvácania v stolici a kolonoskopia. podľa rizikovosti jedinca sú stanovené odporúčania a postupy. Jednou z možností je preventívna prehliadka pri ktorej dostanú pacienti nad 50 rokov test na okultné krvácanie. V prípade pozitívneho testu musí byť pacient odoslaný na kolonoskopické vyšetrenie.
spracovala: Hlavenková Jana
DIABETES MELLITUS:
Diabetes mellitus 1.typu je absolútny nedostatok inzulínu a preto je nevyhnutné jeho podávanie formou podkožnej aplikácie.Diabetes mellitus 1 typu vzniká prevažne v detskom veku a v mladosti. V čase dg. je sprevádzaný akútnymi ťažkosťami ako je nadmerný smad, časté močenie, pokles telesnej hmotnosti, stupňujúca únava, v krajnom prípade až porucha vedomia. U niektorých pacientov sa diabetes mellitus 1.typu rozvíja pomalšie, vylučovanie inzulínu z pankreasu klesá postupne v priebehu nekoľkých mesiacov až rokov. Táto forma diabetu sa objavuje prevažne v strednom a vyššom veku. Aj títo pacienti sú postupne plne závislí od podkožnej aplikácie inzulínu.
Na diabetes mellitus 2 typu sa podielajú faktory vonkajšie a vrodené. Genetické, alebo vrodené faktory sú predmetom intenzívneho výskumu, o ich vplyve svedčí častejší výskyt diabetes mellitus 2 typu u pokrvných príbuzných. Na druhej strane výrazný vplyv na vznik diabetu majú aj vonkajšie, alebo získané formy, medzi ktoré patrí nadváha či obezita, nadmerné psych.zaťaženie. Postupne dochádza k rozvoju inzulínovej rezistencie, čo znamená zníženie vlastného inzulínu na tkanivá organ.najma pečenové bunky, svalové a tukové tkanivo. Beta- bunky pankreasu často vytvára vačšie množstvo inzulínu ako u zdravých jedincov v snahe prekonať zníženú citlivosť tkanív.. Časom sa beta-bunky môžu vyčerať s následným poklesom produkcie inzulínu. Na vzniku diabetes mellitus 2 typu sa teda v konečnom dôsledku podieľa znížená citlivosť na inzulín a porucha sekrécie inzulínu.
Diabetes mellitus môže postihovať rôzne časti oka, avšak najčastejšie ide o poškodenie sietnice, Jedná sa o mikrovaskulárnu komplikáciu, pri ktorej sa poškodzujú drobné cievy vyživujúce očné pozadie. Vznikajú cievne výdutiny, dochádza k presakovaniu cez oslabenú cievnu stenu, drobné cievy sa upchávajús následným nedokrvením, kompezačne vznikajú nové cievy, ktoré sú však menejcenné a často praskajú so vznikom krvácania nielen do sietnice ale aj do sklovca. V rámci repačných procesov vznikajú jazvy, ktoré môžu viesť až k odchlípeniu sietnice s ťažkým poškodením až stratou zraku.
Dlhodobá kompenzácia diabetu vedie k poškodeniu obličiek, ktoré nazývame diabetická nefropatia. Jedná sa o mikrovaskulárnu komplikáciu, pri ktorej sa poškodzujú drobné cievy. Dochádza k postihnutiu najma obličkových glomerulov a poruche až k strateich filtračnej schopnosti. V úvodných štádiách sa zvyšuje odpad v moči , bielkoviny a albumín a to vo veľmi malých množstvách. Táto fáza je ešte s možnou úpravou. Pri ďalšej progresii sa močové straty bielkovín zvyšujú, klesá funkcia obličiek, v najťažších prípadoch pacient postupne prestáva močiť a je trvalo odkázaný na filtráciu krvi-hemodialýza. Alternatívou môže byť transpalatnácia obličky.
Diabetická neuropatia je postihnutie nervového systému. Vzniká poškodenie nervových buniek a z nich vedúcich nervových vlákien, poškodením buniek nervového vlákna a tiež poškodením drobných ciev, vyživujúce jednotlivé nervy. Diabetická neuropatia patrí medzi najčastejšie chronické komplikácie, postihuje až 50 percent diabetikov.
Periférna diabetická neuropatia predstavuje poškodenie prevažne končatín. Pri postihu je porušené vnímanie dotyku, tepla, chladu, vibrácie, bolesti. Pri poškodení motorických nervových vlákien, vznikajú kŕče, svalová slabosťporucha mobility. Pacient sa sťažuje na pocity pálenia, brnenia, mravenčenia, kľudové kŕče.
Autonómna diabetická neuropatiaznamená postihnutie inervácie srdcovej, tvárovej a močovej sústavy. Môže sa prejaviť ako závrate, nebolestivá ICHS, pocity plnosti žalúdka alebo naopak časté hnačkovité stolice, ťažkosti s močením, porucha erekcie až inkontinencie.
Syndróm diabetickej nohy definuje ako vredovitý kožný defekt, alebo deštrukciu tkanív a pridruženie infekcie. Medzi príčiny patrí poškodenie nervového systému pri cukrovke a porucha prekrvenia. K vzniku často predchádzajú niekoľkoročné ťažkosti pacientov: pálenie, mravenčenie, nočné kŕče v predkolení, postupná strata citlivosti nôh, pocity chladu končatín. Pacient musí venovať pozormosť prevencii, ktorá spočíva v pravidelnej starostlivosti o nohy a v správnom výbere obuvi.
Každý pacient s cukrovkou by mal mať jedálny plán individuálne prispôsobený podľa intenzity fyz.aktivity, hmotnosti, typu liečby a iných pridružených ochorení. Dieta predstavuje zdravé racionálne starvovanie. Bielkoviny by nemali presahovať 20 percent, tuky 30 percent a sacharidy 50 percent. Takže sacharidy predstavujú polovicu požadovanúho energ.príjmu. Sú obsiahnuté v potravinách rastiného pôvodu ako sú obylniny, pekárske výrobky, cestoviny, raža, strukoviny, niektoré druhy zeleniny ale pozor všetky druhy ovocia. Cukor je tiež rastinného pôvodu. Strava diabetika musí byť pestrá, vyvážená. Zo stravy by mal vylúčiť biely rafinovaný cukor.
spracovala: Hladíková Barbora
AKNÉ:
je chronické zápalové ochorenie postihujúce vlasovú folikulu a k nej viazanú mazovú žĺazu.Liečbu ľahších foriem akné môžeme zvládnuť v ordinácii praktického lekára.Ťažšia forma akné patrí do rúk dermatológa.Po stanovení diagnózy je niekedy vhodné vykonať ďalšie vyšetrenie.V prípade výrazného zápalu sa vykonáva ster z ložiska na kultiváciu a stanovenie citlivosti na antibiotiká.Niekedy sa odporúča ORL vyšetrenie na vylúčenie infekčného fokusu.Ďalej sa uskutoční odber krvi na ďalšie laboratórne vyšetrenie.U dospelých žien sa vyšetrujú aj hormonálne poruchy.Liečebný prípravok sa volí na aktuálnu formu akné a tiež s prihliadnutím na individuálnu citlivosť pleti .Opatrne sa postupuje u detí a u pacientov, ktorí súčastne trpia atopickým ekzémom.Všeobecne sa odporúča používať kombinovanú liečbu.V praxi sa ukazuje, že i vhodne zvolená dermokozmetická starostlivosť môže mať veľmi dobrý efekt.Závažné formy akné spojené s výrazným zápalom a zjazvením už treba liečiť celkovo, túto liečbu zásadne vykonáva dermatológ.V celkovej liečbe sa používajú aj tetracyklínové antibiotiká.Podávajú sa dlhodobo 3-6 týždňov..Pri tejto liečbe treba kontrolovať pečeňové testy a krvný obraz.Dnes sa viac používa fyzikálna liečba.Niektorí pacienti si priam vyžadujú prístrojové ošetrenie.Cieľom je zlepšiť hojenie.Laser sa požíva skôr na ošetrenie výsledných stavov-jaziev.V čase zákroku je nutné aby bola pokožka bez zápalových ložísk.Obľúbený je aj chemický peeling.Ošetrenie vyššími koncentráciami musí vykonávať skúsený lekár, nižšími koncentráciami preškolená zdravotná sestra alebo kozmetička po absolvovaní príslušného kurzu.Ošetrením dôjde ku zjemneniu povrchu pleti, otvoreniu uzavretých pórov, odlúpnutiu povrchových vrstiev, prípadne vyblednutiu pigmentácie.Základom liečebného úspechu je podrobná anamnéza a klinické vyšetrenie pacienta.Aplikáciu lieku treba pacientovi dobre vysvetliť.Pacient sa pozýva na kontrolu asi mesiac po začatí liečby, keď už vidieť efekt zlepšenia.Je dôležité, aby sa liečba akné začala včas.
spracovala: Hladíková Barbora
SYNDROM DRAŽDIVÉHO ČREVA:
je funkčnou poruchou hrubého čreva.Prejavuje sa bolesťami celého brucha,nepravidelnou alebo striedavou stolicou,nutkavými defektmi,opakovaným ranným vyprázdňovaním,riedkou stolicou s imperatívnym nútením po jedle,opakovanými urgentnými defekáciami a kolikovitou bolesťou celého brucha.Funkčná hnačka sa od dráždivého čreva líši trvalým,nebolestivým priebehom.
Vyšetrenia:
- základné laboratórne vyšetrovacie metódy: odber krvi
- základné zobrazovacie metódy: abdominálna ultrasonografia
- vstupné metódy: endoskopické/ kolonoskopia/, rontgenoskopické /kontrastné vyšetrenie tráviacej trubice,počítačová tomografia,magnetická rezonancia/
Liečba:
Musí byť vždy kombinovaná a komplexná.Nefarmakologická sa zakladá hlavne na zmene diétnych a režimových opatreniach.Pacientom sa odporúča príjem stravy po malých porciách, častejšie počas dňa.Treba dodržiavať dostatočný pitný režim, príjem vlákniny, vitamínov a minerálov.Vo výbere pokrmov sa musí chorý vyvarovať silne kyslých a korenených jedál, jedál pripravených smažením, mlieka, ktoré sa často zle toleruje.Farmakologická:liekovú skupinu volíme podľa prevažujúceho príznaku.
spracovala: Dujsíková Ivana